Ani voltaj yükselmesi

Genel Sorular

GNDSeries nedir?

Genel olarak GNDSeries; Trimbox markasının bir modeli olup özelliği, nötr-toprak arasındaki potansiyel farkı düzenleyerek, hassas elektronik cihazların ve elektronik kartların zarar görmesini engellemektir. Bu görevi yaparken ayrıca monitörlerin ekranlarında (projeksiyonlardahil) genel olarak toprak hattından kaynaklı parazit olarak değerlendirilen görüntü

bozukluklarını da engellemektedir.

GNDSeries’in etkilerini gözle görebilir miyiz?

Nötr-toprak voltajının tercih edilen oranda iyileştiğini avometre ile rahatlıkla anında görebilirsiniz. Ayrıca toprak hattından kaynaklı monitörünüzdeki veya projeksiyon yansımasındaki parazitlerin de ürün montajından sonra temizlendiğini net olarak görebilirsiniz.

Medikal cihazların ekranlarındaki parazitlerden dolayı ayrıca topraklamasını yapıyoruz. Bu ürünü kullandığımızda buna gerek olmayacak mı?

Kesinlikle ayrıca bir topraklama yapmanıza gerek kalmayacak. Bu sorun toprak hattından kaynaklı bir sorunsa GNDSeries buna %100 çözüm sağlayacaktır.

Nötr-toprak voltajı güç kaynağı ya da regülatör gibi ürünlerle zaten stabil hale getirilmiyor mu?

Kesinlikle hayır. Bu sorunun en büyük yaşandığı yerler genel itibarla hassasiyetine önem verildiğinden dolayı güç kaynağı veya regülatör kullanılan sistemlerdir.

Kantarlarda toprak kaynaklı ciddi arızalar yaşıyoruz, çözüm olur mu?

Nötr-toprak voltajı kaynaklı veya toprak hattındaki gürültüden kaynaklı bir sorun yaşıyorsanız çözüm olacaktır.

Labaratuvarlarımızda nötr-toprak sorunu yüzünden kurulum yapamıyoruz, bu ürün yeni topraklama yaptırmadan sorunumuzu çözer mi?

Yeni topraklama yapan birçok yerde bu tür sorunlar devam edebilmektedir. GNDSeries ile uygun model ürün seçerek sorununuzu çözebilirsiniz.

GNDSeries ürünlerinin kalibrasyon ve test ölçümlerinde hataya karşı bir görevi de düşünülebilir mi?

Bu tarz hatalar topraklama üzerindeki çeşitli gürültülerden kaynaklanıyorsa, elbette daha net veriler almanıza yardımcı olacaktır.

Dengesiz yüklenmeler nötr-toprak voltajı üzerinde etkili midir? GNDSeries bu tür bir soruna nasıl çözüm sağlar?

Etkilerinden biri olarak saylabilir. Enerji aldığınız hattaki R,S,T fazlarından çekilen güçler birbirinden ne kadar farklı olursa, nötr-toprak voltajı kararlılığınız o kadar bozulacaktır. GNDSeries, nötr-toprak voltajındaki artışın sebebi ne olursa olsun çözüm sağlar.

Topraklama yaptığımız yerin yakınından metro hattı vb. geçiyorsa, nötr-toprak geriliminin artmasını sağlar mı? GNDSeries çözüm müdür?

Olabilir, bu sistemlerden gelebilecek DC kaçaklar nötr-toprak geirlimi oluşturabilir. GNDSeries, nötr-toprak voltajındaki artışın sebebi ne olursa olsun çözüm sağlar.

Topraklama kablomuzun yakınından kuvvet kabloları geçerse nötr-toprak geriliminin artmasına sebep olur mu? GNDSeries ile bu artışı sınırlandırabilir miyiz?

 Olabilir, koruma iletkenimiz, yüksek akım taşıyan sistemlerden ne kadar uzak olursa o kadar iyi olur. GNDSeries bu tarz nötr-toprak voltajı yükselmelerine de, seçmiş olduğunuz model oranında voltaj düşümü gerçekleştirmektedir. 

Normal şartlarda, sistemde yük yokken 1V seviyelerinde olan nötr-toprak gerilimimiz özellikle yük olduğunda 13 V ‘a kadar çıkıyor, sebebi nedir ve çözüm öneriniz var mıdır?

Özellikle endüktif ve kapasitif yüklerin çokluğu ve fazlara eşit dağılmaması nötr üzerinde baskı oluşturarak, nötr-toprak gerilimi oluşturabilir. GNDSeries sizin bu sorununuzu, nötr-toprak geriliminizi talep ettiğiniz oranda düşürerek size çözüm sunmaktadır.

Bazen bazı elektrikli ürünlere elimi dokundurduğumda elektrik çarpıyor. Buna bir çözüm öneriniz var mıdır?

Sisteminizde topraklama hatası mevcut veya hiç topraklamanız bulunmuyor. Bu tip durumlarda gövdesi metal olan elektrikli cihazlarınızın gövdelerinde bazen 100 V’a kadar (nötr-toprak) elektrik olur ve bu gerilim elinizi dokundurduğunuzda 30mA hayat koruma eşikli kaçak akım röleniz yoksa veya çalışmıyorsa sizi çarpar. GNDSeries kullandığınızda, toprak hattınız kopsa bile GNDSeries toprak çıkışı sisteminize bağlı ise bu tip bir sorunla karşılaşmazsınız, ve olası çarpılma riskiniz nötr-toprak arası gerilim ciddi seviyelerde düştüğünden dolayı çarpılmazsınız.

Ses sistemlerimizde dip ses alıyoruz ve toprak hattını bağlamadığımızda bu ses kesiliyor. GNDSeries bu konuda bir çözüm sunuyor mu ?

Sisteminizdeki dip ses adı verilen gürültülerin (parazitlerin) kaynağı topraklama sisteminiz ise, ki öyle görünüyor GNDSeries size çözüm sunacaktır. Nötr-toprak geriliminizi ölçerek uygun seri ürünü tercih edebilirsiniz.

Bulaşık makinem çalışırken, özellikle de su alımı yaparken musluğu açtığımızda elektrik çarpıyor. GNDSeries bunu engeller mi?

Makinenin gövdesinden voltaj ölçebiliyorsak, kaçak varsa, bu su bağlantısındaki rekor vasıtasıyla suya geçebilir ve musluğu açtığınızda sizi çarpabilir. Gövde de voltaj olması toprak hattınızdan kaynaklı bir problem olabilir ve GNDSeries toprak hattınızın olmaması ya da zayıf olmasından kaynaklı bu tarz bir sorunu çözmektedir.

GNDSeries kullandığımızda ayrıca AG darbe koruyucu kullanmamıza gerek var mıdır?

Monofaze sistemlerde GNDSeries ürünleri AG darbe koruyucuyu bünyesinde barındırır. Ancak sisteminiz trifaze ise ayrıca üç fazlı Trimbox AG darbe koruyucu almalısınız.

Wordpress Themes - Wordpress Video Themes - Wordpress Travel Themes - WordPress Restaurant Themes