Yüksek Voltaj Koruma

Teknik Sorular – Yüksek Voltaj Koruma

TRIMBOX'ın üç fazlı Alçak Gerilim Darbe Koruyucuları,üç fazlı grup sigorta çıkışına takılmak zorundamıdır ?

TRIMBOX’ın üç fazlı Alçak Gerilim Darbe Koruyucuları; kesinlikle ayrı ayrı tek fazlı sigortalara monte edilemez. Üç fazlı grup sigorta, üç fazlı kaçak akım rolesi veya üç fazlı Termik Manyetik Kompakt Şalter çıkışına usulune uygun olarak bağlanmalıdır. Aksi uygulamalar bağlantı hatasıdır.

Trimbox kaçak akım rölesini sürekli attırıyor.Sorun nedir?

Toprak hattının problemli olduğu sistemlerde bu sorun ile karşılaşılabilir. Bu sorun Trimbox’tan değil toprak hattından kaynaklanmaktadır. Trimbox kaçak akım rölesini attırarak sorunu ortaya çıkartır.

Toprak hattının düzeltilme imkanı yoksa Trimbox’ın toprak bağlantısı yapılmayarak geçici bir çözüm sağlanmış olur.

Sebekeye faz-nötr yerine faz-faz verilmesi durumunda TRIMBOX ne yapar?

Şehir şebekesinde kaçak akım rölesi veya yangın koruma rölesini açtırır. Sanayide ise açtırma bobini ile bağlı bulunduğu sigortayı açtırır. Bu işlemi yaparken kendisi ve sistem hiç bir zarar görmez eğer kaçak akım rölesi, yangın koruma rölesi ya da açtırma bobini sistemde yoksa ya da çalışmıyorsa o zaman kendisi zarar görür ve sigortayı açtırarak sistemi korur.

TRIMBOX düsük voltaja karsı bir çözüm sunar mı?

TRIMBOX’ın düşük voltaja herhangi bir müdahalesi yoktur. Düşük gerilimler elektronik kartların yanmasına neden olmazlar. Bu yanlış algılanan bir durumdur. Düşük gerilimler sadece motorlu sistemlerde motorun yanmasına neden olabilir. Bunu önlemek için de faz koruma rölesi kullanılmalıdır. Ancak faz koruma rölesi de devreyi kapattığı için darbe yaratabilir. Bu darbelerden korunmak için ise yine TRIMBOX gerekir.

Fabrikalarda her makineye bir TRIMBOX takılmasının sebebi nedir?

Fabrikalarda, yıldırım, trafo patlaması gibi dış etkenler haricinde, işletme içinde çalışan makinelerin oluşturduğu ani voltaj yükselmeleri de büyük problem oluşturmaktadır. Sanayi makineleri büyük elektromanyetik alanlar oluşturdukları için indüklenmeleri de büyük olur. Bu da kalkış demerajlarında ve elektriksel anahtarlamalar sırasında dev voltaj darbeleri oluşturmalarına yol açar. Bu darbeler, işletmelerdeki makinelerin elektronik kartlarının sıklıkla arızalanmasına sebebiyet verir.

Bu yüzden sanayi tipi makinelerde her makineye ayrı montaj yapılmalıdır.

Trimbox nasıl çalısır?

Mikrosaniyelerle ifade edilen anlık yüksek voltaj darbelerinde, TRIMBOX elektrik tesisatınızı ve cihazlarınızı korur; elektrik kontağından yangın çıkma riskini ortadan kaldırır.

Peki TRIMBOX bu görevi nasıl yerine getirir?

TRIMBOX yüksek voltaj anında elektriğinizi kesmeden veya topraklamaya ihtiyaç duymadan, şebekeye gerekli olan voltajdan fazlasını kendi içinde tüketir. Tesisatınıza ve cihazlarınıza her zaman doğru voltaj gönderir.

TRIMBOX bu işlemi saniyenin milyarda ellisi gibi çok kısa bir sürede gerçekleştirerek cihazların zarar görmesini kesin olarak önler. Topraklama yapan veya kontaktör gibi açma-kapama sistemleri içeren pasif devrelerin bu hassasiyete sahip olması mümkün değildir.

TRIMBOX’ın patentli tasarımında yer alan özel kimyasal kılıf, TRIMBOX’u oluşturan parçaları ısınmaya karşı korur, oksijen ile temasını keserek alev almasını engeller, ark oluşumuna engel olarak yangın riskini ortadan kaldırır.

TRIMBOX, 220 volt için 275 volt üzerini, 380 volt için ise 420 volt üzerini kırpar. (Dünya standartlarına göre üretilen tüm elektrikli ve elektronik ürünler +55 volta kadar sorunsuz çalışmaktadır.)

Trifaze Bağlantı Seması

Trimbox trifaze modeli şekildeki gibi bağlanır.

Trimbox trifaze modeli

Monofaze Bağlantı Seması

Monofaze Trimbox aşağıdaki şekildeki gibi bağlanır.

Monofaze Trimbox

Trimbox Grafikleri

Trimbox Müdehale Eğrisi

Trimbox Müdehale Eğrisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trimbox Yokken

Trimbox Yokken

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trimbox Varken

Trimbox Varken

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaç adet TRIMBOX kullanmalıyım?

Konutlarda:

Konutlar için her dairede birer adet TRIMBOX kullanılmalıdır. Ayrıca apartmanların ana elektrik girişine de bir adet takılarak tüm dairelerdeki TRIMBOX’ların koruma altına alınmasını tavsiye ediyoruz.

Ofislerde:

Ofisler için ana elektrik girişine takılacak bir TRIMBOX (özel durumlar haricinde) yeterlidir.

Fabrikalarda:

Fabrikalarda her makinede birer adet TRIMBOX kullanılmalıdır. Ayrıca fabrikaların ana elektrik girişine de bir adet TRIMBOX takılarak tüm makinelerdeki TRIMBOX’ların koruma altına alınmasını tavsiye ediyoruz.

Kaçak akım koruma şalteri olmayan panolarda kullanım durumunda ek donanım gerekiyor mu?

Kablo dışında hiçbir ek donanıma ihtiyaç duymaz. 1000 A kesiciye kadar sisteme paralel bağlanır.

Yıldırımla ilgili deneysel uygulama videolarınız ve akredite bir laboratuvarda gerçekleşmiş test raporlarınız var mı?

Türkiye’de icad niteliğindeki ürünlere verilecek olan ilk TSE belgesi, TSE-BDS-0001-1 referans numarasıyla Trimbox’a aittir. TSE tarafından belgelendirilmiştir. Testler tip test olduğundan maalesef videolarını yayınlama iznimiz yok. Ancak elimizde videolarda mevcuttur.


Wordpress Themes - Wordpress Video Themes - Wordpress Travel Themes - WordPress Restaurant Themes